W Samo Południe: Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie
WSamoPoludnie16luty1.jpg

Początek wydarzenia
12:00 - 14:00
Sobota / 16 lutego 2019

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


W styczniu naszym gościem będzie Marcin Maślanka, współautor filmu „Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie”. To czwarty film zrealizowany przez rekonstruktorów z SGRH „Gryf” i Studia Filmowego Jart. Filmy opowiadają mało znane lub zapomniane fragmenty lokalnej historii

Film opowiada wątek mało lub w ogóle nieznany koszalinianom. Heroiczna obrona Westerplatte to jedna z najchwalebniejszych kart polskiego oręża. Okazuje się, że ślad tego ważnego wydarzenia prowadzi również do Koszalina. To właśnie westerplatczycy byli jednymi z pierwszych mieszkańców miasta i pomagali w jego odbudowie. Spędzili tu kilka tygodni w marcu i kwietniu 1945 r.

W 1939 r. obrońcy Westerplatte trafili do niewoli. Gdy zaczął się zbliżać front w 1945r., pieszo popędzono ich na zachód. W pobliżu Sławna pilnujący ich Niemcy uciekli. Po kilku godzinach Polacy spotkali żołnierzy sowieckich. Ci kazali udać się im do największego w okolicy zajętego przez siebie miasta. Do Koszalina dotarli około 10 marca. Najbardziej pragnęli wrócić do domu po 6 latach niewoli, ale dostali propozycję „nie do odrzucenia”, żeby być swego rodzaju strażnikami miasta, które miało być odtąd polskie. Pełnili tę służbę do momentu przyjazdu osadników i oficjalnej delegacji polskiej w maju 1945r. Jednym z westerplattczyków, którzy przybyli w marcu 1945 i osiedlili się na tzw. ziemiach odzyskanych był kpr. Michał Pryczek. Jego wspomnienia pomogły w zbudowaniu fabuły filmu.

Film powstawał od maja do września 2018 r. Jego zrealizowanie stało się możliwe dzięki dofinansowania z Gminy Miasto Koszalin. Po premierze film trafił do koszalińskich szkół i jest wyświetlany na pokazach specjalnych.

Twórcy filmu: Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater

Rekonstruktorzy: SGRH GRYF, BSMH Perun, Projekt Koslin

Wstęp bezpłatny

Miejsce: Wystawa Pradzieje Pomorza

Telefon: 94 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Organizator: Muzeum w Koszalinie