W Samo Południe
Kategorie wydarzenia:
 Fotografia wykopu badawczego wykonana z drona (fot. M. Mysik)

Początek wydarzenia
12:00 - 14:00
Sobota / 22 czerwca 2019

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


Ostatnim, przed przerwą wakacyjną, spotkaniem w cyklu „W samo południe” będzie wykład Andrzeja Kasprzaka, pracownika Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Zaprezentuje on unikatowy zespół przedmiotów (tzw. „skarb”), ukryty w okolicy obecnej wsi Krągłe około 1500 lat temu.

Wówczas to całą Europą wstrząsały liczne niepokoje spowodowane inwazją azjatyckiego ludu Hunów. Pod ich naporem doszło do wielkiej ucieczki plemion barbarzyńskich, zamieszkujących Europę Środkową i Wschodnią na zachód. Z powodu owej wielkiej wędrówki znaleziska z tego okresu są nad wyraz rzadkie. Ówczesne bowiem osady były bardzo krótkotrwałe, a cmentarzyska niewielkie. Na ich tle jednak wyróżniają się spektakularne skarby.

Jeden z nich odkryty został niedawno pod wsią Krągłe, a dzięki wsparciu Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej „Parsęta” udało się przeprowadzić tam szeroko zakrojone badania wykopaliskowe.

W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane same przedmioty, a poza tym dowiemy się co działo się w tym czasie na Pomorzu i w całej Europie.

Ilustracja: fotografia wykopu badawczego wykonana z drona (fot. M. Mysik)

Wstęp bezpłatny.

Miejsce: Wystawa Pradzieje Pomorza

Telefon: 94 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.muzeum.koszalin.pl


Organizator: Muzeum w Koszalinie