Zabytek Miesiąca
Kategorie wydarzenia:
940x788_post_zabytek-LISTOPAD.jpg

Początek wydarzenia
10:00
Sobota / 2 listopada 2019

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


Średniowieczny klucz żelazny

W listopadzie prezentujemy klucz żelazny znaleziony w trakcie badań wykopaliskowych poprzedzających w 2003 roku budowę Centrum Handlowego Merkury w Koszalinie.

Klucz to nie tylko dość proste narzędzie służące do zamykania drzwi czy kłódek. W dawnych czasach był również oznaką pewnej pozycji społecznej oraz prestiżu. Na średniowiecznych rycinach kobieta zarządzająca domem przedstawiana była z reguły z obszernym pękiem kluczy u pasa. Jako jedyna miała dostęp do wszystkich pomieszczeń, kontrolowała też znajdujące się w nich dobra ruchome.

W 2003 roku prowadzono szeroko zakrojone badania wyprzedzające powstanie pasażu Merkury w Koszalinie. Odsłonięto świetnie zachowaną średniowieczną zabudowę tej partii miasta, w tym najstarsze – powstałe w czasie lokacji Koszalina – domy drewniane. W ich obrębie natrafiono na liczne przedmioty codziennego użytku. Wśród nich szczególnie ciekawy jest niewielki klucz do tzw. kłódki zaciskowej, czyli kłódki w której zamknięcie nie polegało na obróceniu, a na uniesieniu klucza. Co chowano w pomieszczeniu czy skrzyni zamykanej tym kluczem niestety nigdy się nie dowiemy...

Miejsce: Wystawa Pradzieje Pomorza

Telefon: 94 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: http://muzeum.koszalin.pl/


Organizator: Muzeum w Koszalinie