47. Festiwal Zespołów Ukraińskich
Kategorie wydarzenia:

Początek wydarzenia
12:00
Niedziela / 12 czerwca 2022

Lokalizacja wydarzenia
Bałtycki Teatr Dramatyczny
ul. Plac Teatralny 1, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi około 250 wykonawców (12 zespołów) z kilkunastu ośrodków nauczania  języka  ukraińskiego  z  niemal  całej  Polski  m.in. Lęborka, Bytowa, Słupska, Koszalina, siedem zespołów ze Szkoły Podstawowej im. T. Szewczenki w Białym Borze. Wykonawcy zaprezentują m. in.: ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, kompozycje 

W pierwszym dniu koncert odbędzie się o godz. 11.00. W niedzielę, 12 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się uroczysty koncert galowy Festiwalu. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się wręczenie nagród, dyplomów i upominków uczestnikom Festiwalu oraz najlepszym zespołom. 

Ponadto podczas Festiwalu zostanie rozstrzygnięty XX Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma” (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, oraz życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku. Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  i Administracji, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Gminy Miasta Koszalin. 

W tym roku wyjątkowo wystąpią również dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które zaadaptowały się w lokalnym środowisku w Koszalinie, Białym Borze czy innych miejscowościach, a także aktywnie brały udział w przygotowaniach i próbach swoich zespołów. 

____________

Celem festiwalu, którego początki sięgają 1972 roku jest podtrzymanie oraz propagowanie kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także innymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, kształtowanie postaw społeczeństwa otwartego na odmienności kulturowe, a także promowanie regionu i jego wielokulturowości.


Organizator: Związek Ukraińców w Polsce