Co, gdzie i kiedy w Koszalinie. Z nami kultura jest mile widziana!

 
João Machado "Plakaty/Posters? / Posteralia / wernisaż
Kategorie wydarzenia:
POSTREALIA João Machado grafika 1.jpg

Początek wydarzenia
12:00
Niedziela / 7 lipca 2024

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Muzeum w Koszalinie zaprasza na trzecią odsłonę cyklu Posteralia, dedykowanego wybitnym twórcom, kluczowym nurtom oraz najciekawszym dziełom sztuki plakatu.

Tegoroczną edycję będziemy świętować w towarzystwie niezwykle energetycznych, wyrazistych i zachwycających dzieł portugalskiego twórcy João Machado. Należący do ścisłej czołówki światowego plakatu artysta specjalnie na tę wystawę wybrał z całego swojego dorobku ponad 100 dzieł. Ponad cztery dekady intensywnej pracy zaowocowały gigantyczną ilością projektów, której część od 7 lipca do 18 sierpnia będziemy mogli podziwiać w siedzibie Muzeum.

Plakaty Machado promowały ważne inicjatywy międzynarodowe (np. Konferencję Narodów Zjednoczonych „Szczyt Ziemi” w Rio w 1992 roku), liczne imprezy handlowe (m.in. Expo ‘98 w Lisbonie i targi Exponor w Porto) oraz wydarzenia kulturalne. Ponadto artysta już od 40 lat projektuje plakaty dla Festiwalu Filmów Animowanych Cinanima w Espinho. Ostatnimi czasy szczególnie interesuje go problematyka społeczna, przede wszystkim wątki związane z ekologią i ochroną przyrody. Nadal zajmuje się ilustrowaniem i opracowywaniem graficznym książek, a także projektuje znaczki pocztowe dla poczty portugal-
skiej. W dorobku ma również logotypy wielu znanych instytucji portugalskich.

Oszałamiająca i nieoczywista kolorystyka, ekspresyjna, a jednak kontrolowana geometria, oscylowanie pomiędzy żywiołowością a powściągliwością, złożone lecz czyste formy oraz oszczędna typografia powodują, że jego charakterystyczny styl jest natychmiast rozpoznawalny.

Kuratorem wystawy jest Zdzisław Schubert, pomysłodawca cyklu Posteralia. W trakcie przygotowań niespodziewanie zmarł, pozostawiając po sobie bogaty materiał, który pozwolił na dokończenie realizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

Wystawa trwa do 18 sierpnia.


Organizator: Muzeum w Koszalinie