W Samo Południe
Kategorie wydarzenia:
1200x628_w-samo-poludnie_marzec.jpg

Początek wydarzenia
12:00 - 14:00
Sobota / 7 marca 2020

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


Gołębie spod Góry Chełmskiej. Rzecz o Diakonisach Salem w Koszalinie 1912-1945

W marcu zapraszamy na spotkanie z Iwoną Sławińską. Wybór terminu i tematu jak państwo pewnie się domyślacie jest nieprzypadkowy. Marcowe święto kobiet niegdyś hucznie obchodzone, dzisiaj nieco zapomniane. Dzisiaj „obejdziemy” święto w sposób niekonwencjonalny, a mianowicie wspomnieniem kobiet, które zostawiły w przestrzeni miejskiej Koszalina budynki, z których dzisiaj wszyscy korzystamy. Mowa o protestanckich diakonisach ze Zgromadzenia Salem, twórczyniach koszalińskiego szpitala.

Bohater zbiorowy, ale na szczególną uwagę zasługują dwie z nich, obie były przełożonymi zgromadzenia. Pierwsza to Bertha von Massow, a druga to Magdalena Gensch. Zasługą pierwszej jest do dzisiaj istniejący szpital w Koszalinie, a druga, którą miałam przyjemność poznać osobiście , na początku lat 90.tych odnowiła kontakty między Zgromadzeniem Salem w Minden, a Koszalinem.

Iwona Sławińska – pedagog, historyk, miłośniczka dziejów Koszalina, z racji wieloletniej pracy w Zespole Szkół Medycznych podjęła badania nad dziejami koszalińskiej służby zdrowia.

Miejsce: Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, sala wystawowa „Pradzieje Pomorza”

Miejsce: Wystawa Pradzieje Pomorza

Telefon: 94 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.muzeum.koszalin.pl


Organizator: Muzeum w Koszalinie