Spacery śladami legend i tajemnic Góry Chełmskiej
spacery.jpg

Początek wydarzenia
10:00 - 11:30
Sobota / 26 września 2020

Lokalizacja wydarzenia


Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Wraz z Andrzejem Kuczkowskim, koszalińskim archeologiem i regionalistą, odbędziemy spacer śladami najciekawszych wydarzeń z dziejów Góry Chełmskiej. Zaczniemy u jej stóp, gdzie kilka tysięcy lat temu rozciągały się niedostępne bagna, gdzie składano ofiary z ozdób i broni. To także tu znajdował się tajemniczy Staw Czarownic. Następnie wejdziemy nieco wyżej, w okolice dawnej wieży ciśnień, gdzie jeszcze w początkach XX wieku dochodziło do krwawych napadów na podróżnych, którzy doznawali uszczerbku na zdrowiu nie tylko z ręki bandytów. W 1904 roku we znaki dała się pewna…agresywna sarna. Później wejdziemy w głąb lasu, gdzie wejdziemy na…znany z legend zamek zbójców chełmskich, który istniał naprawdę. Z tymi z Państwa, którym niestraszne są opowieści z dreszczykiem, dojdziemy do miejsca, gdzie jeszcze na początkach XX wieku pojawiał się demon mordujący przejeżdżających woźniców. Stamtąd ruszymy na szczyt, gdzie znajdziemy najważniejsze pozostałości po dziejach i legendach Góry Chełmskiej. To tu istniała kaplica pielgrzymkowa, to tutaj zapadł się zaczarowany zamek, to także tutaj znajdowała się latarnia, która jednakże nie wskazywała drogi marynarzom… Spacer zakończymy na stadionie, który jeszcze w początkach lat 90. XX wieku służył jako miejsce rozgrywek piłkarskich…
Zapraszamy serdecznie na spacer pełen opowieści, legend, zjaw i zagadek, które chociaż miały miejsce tak blisko nas są nadal nieodkryte.

Impreza realizowana w ramach projektu "Wytropić zbójców z Gracjanem" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2020"

Liczba uczestników będzie ograniczona do 20 osób. Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 94 348 15 62 lub mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program spacerów jest taki sam, więc prosimy zapisywać się tylko na jeden termin.

Miejsce: Skrzyżowanie ul. Chałbińskiego i Piłsudskiego w Koszalinie


Organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna