Wystawa Edwarda Rokosza - "Wspomnienie Artysty"
Kategorie wydarzenia:
Edward-Rokosz-w-rzeźbie.jpg

Początek wydarzenia
18:00 - 19:00
Piątek / 9 kwietnia 2021

Lokalizacja wydarzenia


Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


Takiej wystawy w Galerii MPS jeszcze nie było. Od piątku, 9 kwietnia, po raz pierwszy będzie można oglądać prace nieżyjącego artysty. Miłośnicy sztuki zobaczą malarstwo i rzeźbę Edwarda Rokosza. Zapraszamy Państwa na wernisaż on-line.

Edward Rokosz - z pochodzenia kielczanin, z wykształcenia artysta malarz. Edward Rokosz do Koszalina przeprowadził się w 1974 roku, gdzie wraz z innymi artystami tworzył prace m.in. w technice sgraffito. Po 6 latach przeniósł się do Berlina, a stamtąd – w 1985 roku – wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez 26 lat zajmował się konserwacją zabytków, brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego rzeźby znaleźć można m.in. w amerykańskich parkach. W 2017 roku Edward Rokosz wraz z żoną, Amerykanką, przenieśli się do Polski i zamieszkali w nadmorskich Łazach. 22 sierpnia 2020 roku artysta zmarł.

Po śmierci Edwarda Rokosza, za zgodą żony artysty, opiekunem jego bogatej, obszernej i zróżnicowanej twórczości został koszaliński oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD). W 2019 roku państwo Rokoszowie przyjęli zaproszenie Henryka Zabrockiego, prezesa koszalińskiego oddziału TPD, do udziału w obchodach 100-lecia organizacji. Podczas październikowej gali artysta zaprezentował w foyer Filharmonii Koszalińskiej obszerną wystawę swoich prac. Żona Sara zatańczyła, mając w tle fotosy dzieł męża. Po śmierci artysty, TPD postanowiło pomóc Sarze Berman-Rokosz, która została w Polsce, w opiece nad niezwykłą kolekcją prac Edwarda Rokosza.

Wystawą Edwarda Rokosza koszalińskie TPD inicjuje tegoroczne obchody 75-lecia działalności oddziału. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest największym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie stowarzyszeń działających na rzecz najmłodszych i ich rodzin, wspomagających wychowanie dzieci, współdziałających z innymi podmiotami i uzupełniających autorskimi rozwiązaniami nowatorskimi system państwowej opieki nad dziećmi i młodzieżą.

Organizator zewnętrzny: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Koszalinie

Miejsce: www.facebook.com/mpskoszalin

Telefon: 943484200

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.mps.koszalin.pl


Organizator: MPS INTERNATIONAL SP. Z O.O.