DNI KOSZALINA: Galeria Aktorzy Koszalińscy
BTD

Początek wydarzenia
16:30
Niedziela / 23 maja 2021

Lokalizacja wydarzenia
Bałtycki Teatr Dramatyczny
ul. Plac Teatralny 1, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Wystawa „Aktorzy koszalińscy...” – to nowy projekt artystyczny wymyślony przez Zdzisława Derebeckiego, dyrektora Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, w wykonaniu Beaty Jasionek. Tym razem jednak nie dotyczący bezpośrednio sceny, lecz tego, co dzieje się poza nią – w przerwie, w foyer, w prywatnym świecie aktorów. Pozostaje też hołdem oddanym aktorom, którzy na zawsze zeszli ze sceny.

Beata Jasionek, teatralna scenograf i – jak sama mówi o sobie – rzemieślnik teatralny, modystka i modelatorka, która – jak o sobie pisze – na co dzień szyje kurtyny i kostiumy, głównie zwierząt, wykonuje maski, uwielbia recykling, przetwarza, skręca i zszywa co się da, zaprojektowała i wykonała figury przedstawiające i tym samym upamiętniające trójkę dzisiaj już nieżyjących aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Projektantka opowiada: – Zgodziłam się przygotować trzy figury naturalnej i rzeczywistej wielkości. Żeby odtworzyć sylwetki skorzystałam ze zdjęć, chociaż była w tym również konieczność stworzenia pewnej kreacji. Mam świadomość, że figury obejrzą również osoby, które znały aktorów

Beata Jasionek uznała, że do wykonania postaci najlepsza, a przy tym symboliczna, będzie sięgająca XIX wieku teatralna technika – butafora. Dzięki połączeniu klejem malarskim wielu warstw papieru lub oklejeniu papierem styropianu, uzyskuje się odporny na wgniecenia rekwizyt. Dzisiaj w ten sposób wykonywane są także dekoracje sceniczne.

W przypadku figur aktorów sylwetki powstały właśnie przy użyciu styropianu, a głowy zostały doskonale wymodelowane w glinie. – Projekt zakłada, że rzeźb będzie więcej, mamy na razie trzy, wybrano aktorów, panie i pana, znanych, popularnych, którzy na koszalińskiej scenie odnosili sukcesy – wyjaśnia Beata Jasionek. – Oblicza figur są poważne, żeby nie powiedzieć srogie, ale nie zachowały się zdjęcia aktorów uśmiechniętych.

 

 

Miejsce: Plac Teatralny przed BTD

Telefon: 515 530 253

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.btd.koszalin.pl


Organizator: Bałtycki Teatr Dramatyczny