Spotkanie autorskie z Krzysztofem Urbanowiczem
Kategorie wydarzenia:
URBANOWICZ MAIL.jpg

Początek wydarzenia
17:00
Czwartek / 25 listopadaL/span> 2021

Lokalizacja wydarzenia
Koszalińska Biblioteka Publiczna
pl. Polonii 1, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Urbanowiczem – artystą malarzem, portrecistą i karykaturzystą, członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, pasjonatem historii Koszalina. Jest autorem wielu artykułów popularno-naukowych, publikowanych w tygodniku „Nasze Miasto Koszalin”, MM Trendy i Roczniku Koszalińskim. Współautor albumów "200 twarzy Koszalina" i "Nieznane twarze Koszalina" wydanych przez koszalińskie Archiwum Państwowe. W 2016r. ukazała się jego książka pt. „Koszalin - historie mało znane”. Zawiera ona teksty dotyczące nieznanych lub zapomnianych fragmentów historii miasta, które miały wpływ na życie mieszkańców. Na spotkaniu będzie promował swoją najnowszą książkę pt. „Koszalin – opowieści o przeszłości”.

O książce:

„Koszalin, opowieści o przeszłości” zawiera 30 rozdziałów dotyczących historii Koszalina, zarówno tej dawnej, niemieckiej, jak i powojennej polskiej. Autor opisuje m.in. losy pewnego zapomnianego dziś XIX-wiecznego koszalińskiego nauczyciela rysunków w koszalińskim gimnazjum i który był tak wziętym malarzem, że pisały o nim gazety w całej Europie („Na tropie zapomnianego artysty”). W rozdziale „Zapomniana zima stulecia” czytelnik znajdzie bogato ilustrowaną historię klęski żywiołowej, która na przełomie 1913 i 1914 roku nawiedziła całą Europę, a szczególnie dramatyczny przebieg miała na wybrzeżu koszalińskim. Wraz z autorem wyruszymy również „W poszukiwaniu olimpijskiego dębu”, przywiezionego do Koszalina z berlińskiej olimpiady w 1936 roku.

Najdłuższym i najważniejszym tekstem w tej książce jest rozdział poświęcony Wystawie Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, którą zorganizowano w Koszalinie w 1912 roku. Autor dokonał wnikliwej kwerendy docierając do nieznanych wcześniej źródeł w Berlinie i Greifswaldzie, co zaowocowało bogatym w treść i fotografie opisem tego wydarzenia, zaprezentowanego na tle obrazu miasta oraz podobnych przedsięwzięć w Europie i na świecie.

Serdecznie zapraszamy!

Miejsce: Sala kinowo-konferencyjna KBP, pl. Polonii 1

Telefon: 94 348 15 62


Organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna