Spacer historyczny na terenie szpitala śladami Berthy von Massow

Początek wydarzenia
11:00
Sobota / 23 lipca 2022

Lokalizacja wydarzenia


Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Główna Biblioteka Lekarska Oddział w Koszalinie zaprasza na oprowadzanie po terenie szpitala śladami Berthy von Massow pod hasłem: „Bóg zabiera swoich robotników, ale ich dzieło pozostaje”.

Bertha von Massow (1872-1945) była przełożoną sióstr ze Zgromadzenia Diakonis Salem w Szczecinie, które w 1912 roku osiedliły się w Koszalinie. Tutaj, w duchu ewangelickiego chrześcijaństwa, poza szpitalem, prowadziły sierociniec i szkołę. W marcu 1945 roku, gdy do miasta wkraczały wojska radzieckie, większość diakonis wraz z chorymi, ewakuowała się do Flensburga. Przełożona z grupą sióstr została, by do końca pomagać chorym pacjentom i rannym żołnierzom. Z relacji świadków wynika, że do szpitala wdarło się kilku pijanych żołnierzy, którzy próbowali zgwałcić jedną z diakonis, w obronie której stanęła Bertha. Przełożona została pobita i doznała pęknięcia czaszki, zmarła 6 kwietnia. Została pochowana na koszalińskim cmentarzu.

Po terenie szpitala oprowadzać będzie pani Iwona Sławińska, absolwentka historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przez 25 lat uczyła historii w Liceum Medycznym w Koszalinie. Obecnie zajmuje się badaniem dziejów ochrony zdrowia i popularyzacją historii miasta, a przede wszystkim ludzi z tą historią związanych. Jest jedną z administratorek grupy Stary Koszalin Miłośnicy oraz sekretarzem redakcji „Rocznika Koszalińskiego”.

Patronem wydarzenia jest koszalińskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Zbiórka o godz. 11.00 na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Chałubińskiego. Serdecznie zapraszamy!


Organizator: Zewnętrzny organizator