„Kopernikana" na Międzynarodowy Dzień Archiwów
BANER-WZOR kopernik.jpg

Początek wydarzenia
13:00
Poniedziałek / 10 czerwca 2024

Lokalizacja wydarzenia
Koszalińska Biblioteka Publiczna
pl. Polonii 1, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Koszalinie przed Koszalińską Biblioteką Publiczną przy pl. Polonii 1 nastąpi otwarcie ogólnopolskiej wystawy plenerowej "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych".

Ekspozycja, tzw. Kopernikana, to efekt współpracy kilku archiwów (Archiwum Państwowego w Malborku, Olsztynie i Gdańsku) pod kierunkiem Archiwum Państwowego w Toruniu.

Wystawa będzie gościła w Koszalinie przez całe wakacje, w dzień i w nocy.


"Jak wyglądał dom, w którym urodził się Kopernik? Czy we wsi Koperniki pamiętają o toruńskim astronomie? Czy widziałeś Kopernika na rowerze?
Ekspozycja prezentuje niezwykłe materiały archiwalne dotyczące Mikołaja Kopernika przechowywane w Archiwach Państwowych w Polsce.

Na ekspozycji poznasz życie, rodzinę, dzieciństwo i młodość Kopernika. Prześledzisz karierę słynnego astronoma. Dowiesz się skąd pochodzi nazwisko Kopernik. Przyjrzysz się pomnikom, monumentom i pamiątkom twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Zobaczysz, jak obchodzono rocznice kopernikańskie dawniej, w XIX i XX wieku. Przyjrzysz się również najciekawszym wizerunkom Kopernika w kulturze i sztuce".

https://archiwa.gov.pl/kopernikana-w-archiwach-panstwowych/)

Miejsce: plac Polonii


Organizator: Archiwum Państwowe w Koszalinie