Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim
Kategorie wydarzenia:
Janusz Brochwicz-Lewiński.jpg

Początek wydarzenia
17:00
Piątek / 6 października 2017

Lokalizacja wydarzenia
Koszalińska Biblioteka Publiczna
pl. Polonii 1, Koszalin

Wpisz swój adres e-mail, żeby dobę przed rozpoczęciem wydarzenia otrzymać przypomnienie
Rejestracja na to wydarzenia zestała zakończona

Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim Legenda „Gryfa”. Historia życia generała brygady Janusza Brochwicz-Lewińskiego i prezentacja książki „Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola”.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” (1920–2017)

Urodził się 17 września 1920 r. w Wołkowysku. Po maturze skończył Kurs Podchorążych Rezerwy 29 Dywizji Piechoty przy 76 Lidzkim Pułku Piechoty w Grodnie, z którym we wrześniu 1939 r. walczył z Niemcami. Po agresji ZSRS na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, skąd udało mu się uciec. Szybko włączył się do działalności konspiracyjnej w szeregach ZWZ-AK. Służył w różnych oddziałach zbrojnych, między innymi pod komendą por. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W marcu 1944 został skierowany do Warszawy, do batalionu KG AK „Parasol”.

W Powstaniu Warszawskim został ciężko ranny podczas walk o Pałacyk Michla na Woli. Po kapitulacji Powstania dostał się do niewoli. Wyzwolony z niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau przez Amerykanów po wojnie pozostał na Zachodzie. Wstąpił do armii brytyjskiej, służył m.in. w gwardii przybocznej Jerzego VI. Jako agent wywiadu działał w Palestynie i Sudanie. Po opuszczeniu armii był przez 15 lat kwatermistrzem i oficerem administracyjnym w jednej z angielskich szkół wojskowo-cywilnych.

Miejsce: Sala kinowa

Telefon: 94 342 85 37

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.facebook.com/Przystanek.Koszalin


Organizator: Instytut Pamięci Narodowej, Koszalińska Biblioteka Publiczna