Dlaczego muzyka Chopina zachwyca cały świat? Co sprawia, że chopinowskie kompozycje poruszają, przenoszą nas do innej „krainy”, w której chciałoby się pozostać na zawsze? I czy to prawda, że muzyka polskiego kompozytora leczy? Czy piękno romantycznych mazurków, walców, nokturnów, może uratować dzisiejszy świat?
Na te i inne pytania Aleksandra Sławińska próbuje odpowiedzieć podczas spotkania łączącego wykład z zakresu psychologii piękna i pedagogiki sztuki z dopełnieniem muzycznym w postaci utworów Chopina zaprezentowanych przezeń na żywo (m.in. walc cis-moll op. 64 nr 2, mazurek a-moll op. 68 nr 2, walc a-moll op. posth, Nokturn cis-moll op post., mazurek C-dur op. 24 nr 2, walc a-moll <Found in New York>).
Wyjątkowy występ rodzi możliwość wspólnej refleksji nad niezwykłą tajemnicą – tajemnicą piękna muzyki Fryderyka Chopina, którego dzieła Robert Schumann opisywał jako „armaty ukryte w kwiatach”.
Aleksandra Sławińska – polsko-amerykańska psycholog i pianistka, wykładowca akademicki (Pomorski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University). W przeszłości laureatka prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in II miejsca na na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Steinway Klavierspiel-Wettbewerb (Hamburg, Niemcy), I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki-Warszawa). Zapisała się w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego jako wychowanka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie (I i II stopień). Jako jedyna polsko-amerykańska artystka-naukowiec, łączy w swych wystąpieniach wykład popularno-naukowy z zakresu psychologii muzyki z muzyką wykonywaną przez siebie samą na żywo, co stanowi niewątpliwą nowość w świecie kultury polskiej.
Miejsce: Duża Scena
Telefon: 502341700
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: www.btd.koszalin.pl