Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest 80 lat polskiego Koszalina.
Wieczór rozpocznie spacer po historycznych miejscach miasta, wzbogacony o unikalne zestawienia archiwalnych pocztówek i współczesnych fotografii, przygotowane przez Wiolettę Nyc i Zbigniewa Wojtkiewicza. W drugiej części ekspozycji odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe projekty Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Dodatkowo Studenckie Koło Kreatura zaprosi zwiedzających do wzięcia udziału w warsztatach zatytułowanych „Plakat integracyjny”, których rezultatem będzie wspólny projekt prezentowany na stałe w siedzibie Wydziału.
Dalsza trasa zwiedzania prowadzi przez wystawy „Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”, „Reorientacje”, „Odkryj skarby Muzeum w Koszalinie”. Kolejną nową ekspozycją, będącą tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów jest 1945. Koniec i początek. 80 lat polskiego Koszalina. Noc Muzeów zakończy wizyta w zabytkowej chałupie z Dąbek, będącej częścią etnograficznej wystawy „Pomorska codzienność połowy XX wieku”. W klimatycznym wnętrzu odwiedzający poczują ducha minionych czasów, odkrywając dawne sprzęty, naczynia oraz oryginalne narzędzia rzemieślnicze.
Podczas Nocy Muzeów zachęcamy do korzystania z naszych różnorodnych propozycji edukacyjnych. Nie zabraknie także atrakcji w Zagrodzie Jamneńskiej, gdzie zwiedzający będą mogli wziąć udział w koncertach muzyki pasterskiej, pokazach dawnych technik rzemieślniczych oraz zwiedzić zabytkowy kościół w Jamnie z przewodnikiem.
Program:
Szczegłowy harmonogram wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie internetowej:
https://muzeumwkoszalinie.pl/aktualnosci/pelny-program-nocy-muzeow-2025-w-koszalinie-kilkanascie-miejsc-do-odwiedzenia/
Miejsce: Muzeum w Koszalinie