Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, które jest organizatorem wystawy, posiada w swoim archiwum fotograficznym największą kolekcję szklanych negatywów rodziny Witkiewiczów, z czego najwięcej jest autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), wybitnego malarza, fotografika, pisarza i filozofa oraz jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, pierwszego polskiego stylu narodowego, przejawiającego się pw. w architekturze i rzemiośle artystycznym. Na wystawie prezentowany jest wybór 35 fotografii, ze zbiorów Muzeum. Wybrane zdjęcia oscylują wokół trzech głównych motywów – portret (człowiek), pejzaż - samodzielny ale również ze sztafażem - oraz sztuka, jako autonomiczny temat, ale pojawiająca się także jako miejsce pracy, lub dopełnienie postaci. W fotografiach widoczne są próby uchwycenia różnych problemów artystycznych - kompozycja i kadrowanie, światło i cień oraz nastrój. Zaprezentowany wybór zdjęć przedstawia różne podejście do modela, lub krajobrazu. Można zaobserwować również jak wykonywane są autoportrety Panów Witkiewiczów, a jak wykonują im zdjęcia osoby im bliskie, czy też zdjęcia tych samych modeli, wykonane przez innych autorów.
Zdjęcia prezentowane na wystawie, wykonali także: Jan „Koszczyc” Witkiewicz i jego siostra Maria Witkiewiczówna (Dziudzia) – dzieci Jana Witkiewicza, brata Stanisława.
Kuratorem wystawy, z ramienia Muzeum Tatrzańskiego, jest Zofia Radwańska, a jej prezentacja w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, która przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart, nieprzypadkowo ma miejsce w roku 110-tej rocznicy śmierci Ojca i 140-tej rocznicy urodzin Syna.
Wystawa w ramach Dni Koszalina 2025
Miejsce: Bałtycka Galeria Sztuki
Telefon: 94 347 57 01
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.