Deszcz pada na świątynię! Masoni w Koszalinie i na Pomorzu w latach 1777-1933
Kategorie wydarzenia:
DeszczPada28czerwca2.JPG

Początek wydarzenia
29 czerwca 2018 - 10 września 2018

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

W roku 1777 oficerowie armii pruskiej pod dowództwem księcia pułkownika Fryderyka Wilhelma Karola von Württemberg-Stuttgart powołali w Koszalinie lożę wolnomularską pod nazwą Maria zum goldenen Schwert (Maria pod złotym mieczem). W okresie swojej największej świetności do loży należało ponad 160 braci. Wśród nich byli burmistrzowie, urzędnicy państwowi, prawnicy, kupcy i żołnierze. Istniała ona, do czasu dojścia do władzy w Niemczech przez faszystów. Wolnomularze realizowali ideały filozofii opartej na postępie, rozwoju społecznym oraz na tolerancji religijnej. Z uwagi na poufny charakter wokół masonerii przez większą część jej dziejów narosło wiele legend, stereotypów czy zwykłych pomówień. Dawni mieszkańcy Pomorza opowiadali jakoby masoni mieli konszachty z diabłem, mieli zdolność do przebywania jednocześnie w dwóch miejscach, mogli przewidzieć datę swej śmierci. Dramat II wojny światowej spowodowały, że na długie dziesięciolecia zapomniano o dawnych lożach.

Dzięki wysiłkom jednego z koszalińskich kolekcjonerów i miłośników historii, pana Zbigniewa Wojtkiewicza, pamiątki po tej loży pojawiające się na aukcjach antykwarycznych powracają do Koszalina. Dzięki jego uprzejmości przedmioty zostaną po raz pierwszy pokazane publicznie. Oprócz nich zaprezentujemy kilkadziesiąt unikatowych masoniców będących w użyciu także w innych pomorskich lożach od XVIII wieku po okres istnienia III Rzeszy. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. miecz rytualny, szklane naczynia biesiadne, dokumenty rękopiśmienne. Wystawie będzie towarzyszył katalog, gra miejska, będą zorganizowane również oprowadzania kuratorskie.

Wystawa o dawnym wolnomularstwie będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce północno- zachodniej. Większość zaś obiektów, jakie będziemy mieli okazję na niej zobaczyć, będzie prezentowana po raz pierwszy publicznie.

Miejsce: Sala wystaw czasowych

Telefon: 94 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Organizator: Muzeum w Koszalinie