Rdzeniem ekspozycji są trzy realizacje pomnikowe: Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince czy Pomnik Wdzięczności w Koszalinie, wykonane wspólnie przez dwóch wybitnych artystów Polski powojennej: rzeźbiarza Franciszka Duszeńkę i architekta Adama Haupta.
Prezentowana ekspozycja stanowi punkt wyjścia do rozmowy o tym, w jaki sposób możliwe było tworzenie dzieł o głębokim ładunku ideowym i formalnym w realiach politycznych ograniczeń i cenzury. Zgromadzone materiały – szkice, fotografie i korespondencja – rzucają światło na proces twórczy i ukazują, jak różne perspektywy – artystyczna i architektoniczna – mogły harmonijnie współistnieć i przekształcać się w spójną wizję przestrzenną.
Tym razem podążymy ścieżkami interpretacyjnymi wyznaczonymi przez kuratorkę prof. Katarzynę Radecką, która od dekad zajmuje się badaniem twórczości Adama Haupta. Jej komentarz pozwoli lepiej zrozumieć nie tylko historyczny i artystyczny kontekst powstawania prezentowanych dzieł, ale także kulisy współpracy obu twórców. Spotkanie będzie również okazją do poznania licznych anegdot związanych z monumentalnymi realizacjami, które na trwałe wpisały się w krajobraz miejsc pamięci w Polsce. Udział w oprowadzaniu to nie tylko możliwość pogłębienia wiedzy, ale również zaproszenie do refleksji i dyskusji. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału – nie obowiązują wcześniejsze zapisy, a udział w wydarzeniu jest możliwy w ramach biletu wstępu na wystawę.